Jak bezpiecznie przewozić rowery?

Informacje prasowe

Ponieważ wiosna zawitała już w Polsce, więc niebawem wielu z nas postanowi wybrać się na wycieczkę rowerową. Chcąc popedałować nie tylko w okolicach domu, będziemy musieli zabrać rowery samochodem. Do wyboru jest kilka sposobów przewozu rowerów. Od nas zależy, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w przestrzeni bagażowej.

Jeśli chcemy zadbać o spalanie naszego samochodu na trasie zdecydowanie najlepiej przewieźć rowery wewnątrz auta w przestrzeni bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Rodzi to ogromne niebezpieczeństwo, a przecież wyjazd na rowery ma być elementem zdrowego trybu życia.

Na rynku dostępne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich znajdziemy bagażniki mocowane na dach, na hak i na klapę bagażnika. Wybór jest ogromny. Jak więc się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, czy też będziemy chcieli wykorzystać bagażnik bazowy do transportu innego rodzaju sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). – mówi Jacek Radosz, dyrektor ds. handlowych firmy Taurus, autoryzowanego partnera Thule.

W pierwszym przypadku możemy zdecydować się na bagażnik montowany na haku holowniczym lub na tylnej klapie samochodu. Jeśli natomiast chcemy, żeby bagażnik był bardziej uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe montowane na dachu samochodu. Dopiero na tych belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.- dodaje.

Bagażniki na tylną klapęBagażnik montowany na klapę

Decydując się na bagażnik przeznaczony tylko i wyłącznie do przewozu rowerów możemy skorzystać z oferty bagażników na tylną klapę. Musimy jednak sprawdzić, czy nasz samochód pozwala na zastosowanie takiego bagażnika. Możliwość zastosowania i wybór bagażnika na tył uzależniony jest od konstrukcji pojazdu.

Warto również wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. - tłumaczy Radosz. Choć to nie najważniejszy aspekt przewozu rowerów, w obecnych realiach na pewno nie jest bez znaczenia.

Bagażniki na hakBagażnik montowany na hak

Chcąc zastosować bagażnik montowany na hak holowniczy musimy posiadać samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do ceny bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania ma jednak swoje korzyści.-tłumaczy jeden z naszych partnerów handlowych Patryk Wasiak

Bagażnik montowany na hak pozwala dostać się do bagażnika bez zdejmowania z niego rowerów. Wadą tego rozwiązania jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Z tej przyczyny większość bagażników na hak wyposażonych jest w tablice świetlne lub istnieje możliwość dokupienia tablicy świetlnej.-Patryk Wasiak
 

Bagażniki dachowe


Jeśli planujemy w przyszłości przewozić nie tylko rowery, ale inne akcesoria warto pomyśleć o czymś bardziej uniwersalnym. Mają tu zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania wiąże się z zakupem belek montowanych w poprzek dachu i dodatkowo uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie cechy naszego roweru jak: wielkość i kształt ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą okazać się za krótkie). Istnieją też rowery, których ramy nie mogą być ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba wówczas wybrać inne rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec. – tłumaczy Jacek Radosz

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie stanowi problemu, szczególnie dla posiadaczy małej i średniej wysokości aut.-dodaje Patryk Wasiak

Jeśli zaś w przyszłości postanowimy przewozić narty, deski, kajak lub inne elementy wystarczy jedynie dokupić odpowiednie uchwyty i akcesoria, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp.

Decydując o wyborze bagażnika i akcesoriów warto pamiętać o zabezpieczeniu rowerów i samego bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

W artykule wykorzystano wypowiedzi dla portalu CarFocus.pl


Komentarze