Jak wybrać najlepszy bagażnik rowerowy na hak – poradnik zakupowy

Porady

Platforma rowerowa na hak to coraz popularniejszy sposób transportu jednośladów. Wśród jej licznych zalet znajduje się wygoda, bezpieczeństwo użytkowania, łatwość obsługi i możliwość przewozu rowerów bez ograniczania przestrzeni bagażowej. Takie rozwiązanie to jednorazowy wydatek od ok. 1500 zł i więcej (w zależności od marki i ilości rowerów) i wymaga posiadania haka holowniczego.

Jeśli zdecydujesz się na zakup bagażnika rowerowego na hak, o ile Twój samochód ma go na wyposażeniu, wybierz rozwiązanie, które zapewni Ci maksymalną wygodę w każdym aspekcie użytkowania.

Czego dowiesz się z artykułu?

Jakie cechy powinna posiadać platforma rowerowa na hak i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Montaż bagażnika rowerowego na haku – jak go przeprowadzić
Ile rowerów można przewieźć na haku auta
Jak przewozić rower elektryczny lub inny nietypowy rower
Bagażnik rowerowy na hak – łatwy montaż i demontaż rowerów
Platforma rowerowa na hak z opcją odchylania
Bezpieczny przewóz rowerów na haku holowniczym
Jak zabezpieczyć przed kradzieżą platformy rowerowej
Dodatkowa tablica rejestracyjna do bagażnika rowerowego, właściwe oświetlenie platformy na hak
Jak składać i przechowywać bagażnik rowerowy na hak
Polecane platformy rowerowe na hak
Jak jeździć z bagażnikiem rowerowym na haku holowniczym

Jakie cechy powinna posiadać platforma rowerowa na hak i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Przeanalizujemy te kwestie na przykładzie platformy Yakima JustClick produkowanej przez jednego z największych na świecie producenta bagażników.

  1. Przede wszystkim, zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Czy platforma posiada odpowiednie certyfikaty, czy jest produkowana przez renomowanego producenta? Jak w przypadku wielu produktów, i tu cena często jest odzwierciedleniem jakości. Pamiętaj także, że używanie bagażnika rowerowego na hak wymaga posiadania 3 tablicy rejestracyjnej. Bagażnik powinien być również wyposażony w komplet odpowiednich świateł i wtyczkę, która pasuje do tej, w którą wyposażony jest hak holowniczy. Odpowiednia ilość wiązek zagwarantuje Ci dobrą widoczność na drodze.

  2. Ładowność – od tego parametru zależy ile i o jakiej wadze rowery możesz przewieźć. O ile typowe rowery górskie, szosowe, trekkingowe ważą do 15 kg, o tyle większość rowerów elektrycznych jest relatywnie ciężkich z uwagi na wagę napędu i baterii. Pamiętaj: zawsze wypinaj baterię e-roweru, kiedy go transportujesz.

  3. Ilość rowerów – platformy rowerowe mogą przewieźć 2, 3 lub maksymalnie 4 jednoślady. Natomiast niektóre z nich (te na 2 lub 3 rowery) można rozbudować o dodatkowy jednoślad z pomocą dedykowanego akcesorium. To szczególnie przydatna opcja, gdy powiększa się rodzina lub grono przyjaciół.

  4. Opcja odchylania – szczególnie przydatna, kiedy w trakcie podróży chcesz sięgnąć do rzeczy, która znajduje się w bagażniku pojazdu. Ta funkcjonalność w platformie Yakima JustClick działa z pomocą pedału, jeśli go naciśniesz platforma z załadowanymi na niej rowerami obróci się o 90 stopni w dół dając Tobie wystarczającą przestrzeń, by znaleźć coś w bagażniku auta. Naszym zdaniem, jest to zaleta niezbędna w dłużej trasie.

  5. Możliwość złożenia – ułatwiająca przechowane platformy w garażu, niewielkim pomieszczeniu gospodarczym albo w bagażniku pojazdu.

YAK_European_Summer_08.jpg

Montaż bagażnika rowerowego na haku – jak go przeprowadzić

Skomplikowany załadunek rowerów do samochodu może zniechęcić do zabierania ich w krótsze trasy, ograniczając nasze rowerowe eskapady do najbliższej okolicy i sporadycznych wakacyjnych lub weekendowych wyjazdów. Yakima JustClick, jak sama nazwa wskazuje, upraszcza sprawę maksymalnie – najszybszy z dostępnych na rynku system montażu pozwala zainstalować bagażnik na haku dosłownie w kilka sekund, czynność ta nie wymaga większej siły i przebiega bez użycia dodatkowych narzędzi. Dodatkowo platforma wyposażona została w kontrolkę (czerwony i zielony znacznik), która sygnalizuje, czy montaż został przeprowadzony prawidłowo.

Ile rowerów można przewieźć na haku auta

Wybór konkretnego modelu platformy uzależniony jest od tego, ile i jakich rowerów planujesz transportować. Yakima oferuje dwa warianty platformy – JustClick 2 oraz JustClick 3, pozwalające na przewożenie 2 lub 3 rowerów. Co w sytuacji, gdy do grona aktywnych rowerzystów dołączy kolejny członek rodziny, nieuwzględniony przy zakupie bagażnika? Z pomocą przychodzi Ci wtedy adapter, dzięki któremu zwiększysz pojemność bagażnika odpowiednio do 3 i 4 jednośladów.

Przy załadunku koniecznie uwzględnij parametry wagowe – choć pojedynczy rower może ważyć nawet do 30 kg (np. rower elektryczny), to łączna waga transportowanych jednocześnie jednośladów nie może przekroczyć 60 kg.

Jak przewozić rower elektryczny lub inny nietypowy jednoślad

Nie wszystkie bagażniki dają możliwość transportu każdego typu roweru. Yakima JustClick w tym zakresie jest platformą uniwersalną – przewieziesz na niej większość rodzajów rowerów, w tym miejskie, szosowe, górskie, z asystą elektryczną (e-rower). Bez problemu zamontujesz rowery o szerokości opon do 83 mm i w dowolnym rozmiarze ramy (dzięki wysuwanym podstawom pod koła) oraz większość modeli wyposażonych w hamulce tarczowe.

Bagażnik rowerowy na hak – łatwy montaż i demontaż rowerów

Platforma rowerowa zapewnia najprostszy z dostępnych na rynku sposób załadunku rowerów. Szybko i bez wysiłku zainstalujesz na niej również cięższe jednoślady, których mocowanie na bagażniku dachowym wymagałoby pomocy drugiej osoby.

Yakima JustClick, oprócz typowej dla każdej platformy wygody montażu rowerów, wyposażona jest w dodatkowe ułatwienia – odpinane uchwyty ramy, gałki optymalizujące siłę docisku oraz paski zębate z systemem szybkiego zacisku do mocowania kół. Dodatkowa, sprzedawana oddzielnie, rampa najazdowa ułatwia załadunek ciężkich rowerów. Opcję tę docenią zwłaszcza właściciele rowerów elektrycznych.

YAK_European_Summer_22.jpg

Platforma rowerowa na hak z opcją odchylania

Możliwość otwarcia bagażnika samochodu w każdym momencie podróży to absolutna konieczność. Często się tak dzieje, że rzecz zapakowana gdzieś w torbie lub walizce, umieszczona na dnie bagażnika pojazdu nagle, w trakcie podróży okazuje się niezbędna. Swobodny dostęp do przestrzeni bagażowej zapewniają platformy wyposażone w system odchylania, nawet z pełnym rowerowym załadunkiem. W Yakima JustClick do obsługi tej funkcji służy wygodny pedał, po naciśnięciu którego odchylamy rampę wraz z rowerami do pozycji poziomej. Czynność ta zajmuje dosłownie kilka sekund i nie wymaga użycia siły.

Platformę przed zakupem zawsze należy sprawdzić pod kątem konkretnego modelu samochodu, na którym zamierzamy ją instalować. Może się zdarzyć, że zamontowany zbyt blisko zderzaka hak lub zbyt duży rozmiar klapy będą uniemożliwiać otwarcie bagażnika, nawet przy całkowitym odchyleniu platformy.

Bezpieczny przewóz rowerów na haku holowniczym

Transport rowerów może wiązać się z ryzykiem ich uszkodzenia. Platformy rowerowe pod tym względem są najbezpieczniejszym sposobem przewożenia sprzętu. Każdy, kto wjeżdżał do bramy garażowej, przejeżdżał pod nisko usytuowanym wiaduktem lub wjeżdżał na prom i zapomniał o rowerach na dachu, wie, o czym mowa.

Użytkując platformę, należy również zachować środki ostrożności – nie wolno przewozić rowerów wyposażonych w pokrowce, foteliki dziecięce, koszyki, ozdoby i inne elementy, które stwarzają dodatkowe opory, co przy silnym bocznym wietrze może spowodować uszkodzenie zarówno bagażnika, jak i sprzętu.

Producenci bagażników starają się również minimalizować ryzyko mniej drastycznych uszkodzeń rowerów w trakcie transportu, np. otarć ramy, stosując, jak w przypadku JustClick, miękkie, elastyczne wypełnienie uchwytów. Konstrukcja platformy Yakimy zapewnia również duże odległości między poszczególnymi rowerami oraz ich montaż na różnej wysokości, dzięki czemu unikniesz ocierania się i zahaczania sprzętu o siebie podczas podróży.

JustClick_3_3qrt_eu.jpg

Jak zabezpieczyć przed kradzieżą platformę rowerową

Zakup bagażnika rowerowego montowanego na haku to niemały koszt. Kiedy zainstalujesz na nim swoje rowery, sumaryczna wartość ładunku może sięgać kilku- lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. By zapobiec jego utracie, producent wyposażył JustClick w podwójne zabezpieczenie przed kradzieżą – zamek przy głowicy montażowej na kuli haka chroni samą platformę, a zamki w ramionach mocujących stoją na straży bezpieczeństwa rowerów.

Dodatkowa tablica rejestracyjna do bagażnika rowerowego, właściwe oświetlenie platformy na hak

Bezpieczeństwo podróżowania z platformą rowerową na haku to także właściwe oznakowanie i oświetlenie.

Yakima JustClick posiada kompletny zestaw świateł: światło pozycyjne, kierunkowskazy, podświetlenie tablicy rejestracyjnej, światło wsteczne i światło przeciwmgielne.

Standardem jest obecnie wyposażanie platform w złącze zasilające 13-pin. Aby wykorzystać wszystkie światła w platformie, również instalacja samochodu powinna przewidywać taką wersję zasilania.

Nie zapominajmy o nałożonym w 2016 roku przez polskie prawo obowiązku posiadania dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Wniosek o jej wydanie możemy złożyć we właściwym wydziale komunikacji, wnosząc opłatę w wysokości ok. 54 zł. Czas oczekiwania może wynieść 3 do 5 dni, warto wziąć to pod uwagę, planując wakacyjne podróże.

Jak składać i przechowywać bagażnik rowerowy na hak

Waga i wymiary platformy mają znaczenie nie tylko dla transportu rowerów, ale też dla samego jej przenoszenia i przechowywania.

Yakima JustClick jest stosunkowo lekkim bagażnikiem, w wersji na 2 rowery waży 17,3 kg, w wersji na 3 rowery – 20,3 kg. Producent wyposażył platformę w zintegrowane kółka, dodatkowo usprawniające jej przemieszczanie.

Opcja składania, minimalizująca gabaryty bagażnika, ułatwia przechowywanie, co jest istotne, zwłaszcza gdy nie dysponujesz dużą przestrzenią w garażu. Po złożeniu oba modele JustClick zyskują wymiary średniej wielkości, płaskiej walizki (101 x 78 x 29 cm), którą swobodnie możemy schować do bagażnika samochodu. To dodatkowy atut, jeśli martwimy się o bezpieczeństwo platformy na haku w czasie postoju samochodu na parkingu. Przechowywanie ułatwiają również sprzedawane osobno akcesoria – pokrowiec oraz zestaw do mocowania bagażnika na ścianie.

YAK_European_Summer_15.jpg

Polecane platformy rowerowe na hak

Jeśli już podejmiesz decyzję o zakupie platformy rowerowej na hak, warto wybrać produkt dobrej jakości, wyprodukowany przez sprawdzonego producenta. Jakość komponentów, solidność i estetyka wykonania, atesty i gwarancja – sprawdź upatrzony model pod każdym względem, aby służył Ci niezawodnie przez lata.

Wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych firma Yakima (wcześniej funkcjonująca pod nazwą Whispbar), choć wciąż mało znana na europejskim rynku od lat należy do liderów branży. Wytrzymałość platformy JustClick testowana była przez producenta na rollercoasterze, możemy być więc pewni, że zda egzamin również podczas konwencjonalnego użytkowania na naszych drogach.

Bagażnik spełnia normę City Crash, posiada certyfikat TÜV, a okres gwarancyjny wynosi 5 lat.

Jak jeździć z bagażnikiem rowerowym na haku

Do jazdy z platformą rowerową na haku holowniczym trzeba się przyzwyczaić, zachowując szczególną ostrożność przy manewrach podczas parkowania i przejeżdżania przez tzw. spowalniacze i krawężniki. Przy pełnym obciążeniu samochodu bagażami, rowerami, z 4 osobami na pokładzie, tył samochodu na pewno się obniży. Samochód z pełnym załadunkiem jest też dłuższy niż zazwyczaj, w dodatku platforma zależnie od zastosowanej wiązki może zakłócić funkcjonowanie tylnych czujników parkowania i kamery cofania, co mniej doświadczonym kierowcom może z początku przysparzać trudności. Sama jazda nie nastręcza już żadnych problemów – obecność rowerów z tyłu samochodu jest praktycznie niezauważalna.

Podróżując z platformą, należy pamiętać o ograniczeniu prędkości do 130 km/h i zawsze dostosowywać ją do panujących warunków np. wiatru lub jazdy w sąsiedztwie ekranów akustycznych.

W perspektywie dłuższych wakacyjnych wyjazdów warto podkreślić, że platforma daje możliwość transportu rowerów bez ograniczania cennej przestrzeni bagażowej – ładujesz na nią sprzęt, mając nadal do dyspozycji miejsce w bagażniku oraz opcję montażu boxa na dachu.

Jeśli więc tylko posiadasz odpowiedni budżet, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. W poszukiwaniu idealnego dla Twoich potrzeb modelu kieruj się jednak nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością, za którą idzie bezpieczeństwo – Twoje, rowerów, samochodu i użytkowników dróg.

Sprawdź różne opcje platformy rowerowej Yakima JustClick

Tu znajdziesz wszystkie platformy rowerowe w naszej ofercie.


Komentarze