10 spraw, na które zwrócić uwagę, wybierając bagażnik rowerowy montowany na haku holowniczym

Porady

Platforma montowana na haku holowniczym to coraz popularniejszy sposób transportu rowerów. Spośród jej licznych zalet najczęściej wymienia się wygodę, bezpieczeństwo, łatwość obsługi i możliwość transportu rowerów bez ograniczania przestrzeni bagażowej. Wśród wad pojawiają się zasadniczo dwie – wysoka cena i konieczność posiadania haka.

Jeśli jednak podejmiemy już decyzję o wydaniu niemałej kwoty na zakup platformy rowerowej i montaż haka (o ile nasz samochód nie ma go na wyposażeniu), wybierzmy rozwiązanie, które zapewni nam maksymalną wygodę w każdym aspekcie użytkowania. Jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości platforma i na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego modelu? Przeanalizujmy te kwestie na przykładzie platformy JustClick, firmy Yakima, jednego z największych na świecie producentów bagażników. 

YAK_European_Summer_08.jpg

1. PROSTY I SZYBKI MONTAŻ NA HAKU  

Skomplikowany załadunek rowerów do samochodu może zniechęcić do zabierania ich w krótsze trasy, ograniczając nasze rowerowe eskapady do najbliższej okolicy i sporadycznych wakacyjnych lub weekendowych wyjazdów. Yakima JustClick, jak sama nazwa wskazuje, upraszcza sprawę maksymalnie – najszybszy z dostępnych na rynku system montażu pozwala zainstalować bagażnik na haku dosłownie w kilka sekund, czynność ta nie wymaga większej siły i przebiega bez użycia dodatkowych narzędzi. Dodatkowo platforma wyposażona została w kontrolkę (czerwony i zielony znacznik), która sygnalizuje, czy montaż został przeprowadzony prawidłowo. 

2. ŁADOWNOŚĆ, MAKSYMALNA LICZBA ROWERÓW I MOŻLIWOŚĆ ROZBUDOWY

Wybór konkretnego modelu platformy uzależniony jest od tego, ile i jakich rowerów planujemy transportować. Yakima oferuje dwa warianty platformy – JustClick 2 oraz JustClick 3, pozwalające na przewożenie 2 lub 3 rowerów. Co w sytuacji, gdy do grona aktywnych rowerzystów dołączy kolejny członek rodziny, nieuwzględniony przy zakupie bagażnika? Z pomocą przychodzi nam wtedy adapter, dzięki któremu zwiększymy jego pojemność odpowiednio do 3 i 4 jednośladów. 

Przy załadunku musimy uwzględnić parametry wagowe – choć pojedynczy rower może ważyć nawet do 30 kg, to łączna waga transportowanych jednocześnie rowerów nie może przekroczyć 60 kg. 

3. TRANSPORT RÓŻNYCH TYPÓW ROWERÓW 

Nie wszystkie bagażniki dają możliwość transportu każdego typu roweru. Yakima JustClick w tym zakresie jest platformą uniwersalną – przewieziemy na niej większość rodzajów rowerów, w tym miejskie, szosowe, górskie, z asystą elektryczną. Bez problemu zamontujemy rowery o szerokości opon do 83 mm i dowolnym rozmiarze ramy (dzięki wysuwanym podstawom pod koła) oraz większość modeli wyposażonych w hamulce tarczowe. 

4. ŁATWY MONTAŻ I DEMONTAŻ ROWERÓW 

Platforma rowerowa zapewnia najprostszy z dostępnych na rynku sposób załadunku rowerów. Szybko i bez wysiłku zainstalujemy na niej również cięższe jednoślady, których mocowanie na bagażniku dachowym wymagałoby asysty drugiej osoby. 

JustClick, oprócz typowej dla każdej platformy wygody montażu rowerów, wyposażona jest w dodatkowe ułatwienia – odpinane uchwyty ramy, gałki optymalizujące siłę docisku oraz paski zębate z systemem szybkiego zacisku do mocowania kół. Dodatkowa, sprzedawana oddzielnie, rampa najazdowa ułatwia załadunek ciężkich rowerów. Opcję tę docenią zwłaszcza właściciele rowerów elektrycznych.

YAK_European_Summer_22.jpg

5. OPCJA ODCHYLANIA Z PEŁNYM ZAŁADUNKIEM

Możliwość otwarcia bagażnika samochodu w każdym momencie podróży to absolutna konieczność. Swobodny dostęp do przestrzeni bagażowej zapewniają platformy wyposażone w system odchylania, nawet z pełnym załadunkiem. W Yakima JustClick do obsługi tej funkcji służy wygodny pedał, po naciśnięciu którego odchylamy rampę wraz z rowerami do pozycji poziomej. Czynność ta zajmuje dosłownie kilka sekund i nie wymaga użycia siły. 

Platformę przed zakupem zawsze należy sprawdzić pod kątem konkretnego modelu samochodu, na którym zamierzamy ją instalować. Może się zdarzyć, że zamontowany zbyt blisko zderzaka hak lub zbyt duży rozmiar klapy będą uniemożliwiać otwarcie bagażnika, nawet przy całkowitym odchyleniu platformy. 

6. OCHRONA SPRZĘTU PRZED USZKODZENIEM W CZASIE TRANSPORTU

Transport rowerów zawsze wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia. Platformy rowerowe pod tym względem są najbezpieczniejszym sposobem przewożenia sprzętu. Każdy, kto wjeżdżał do bramy garażowej, przejeżdżał pod nisko usytuowanym wiaduktem lub wjeżdżał na prom i zapomniał o rowerach na dachu, wie, o czym mowa. 

Użytkując platformę, należy również zachować środki ostrożności – nie wolno przewozić rowerów wyposażonych w pokrowce, foteliki dziecięce, koszyki, ozdoby i inne elementy, które stwarzają dodatkowe opory, co przy silnym bocznym wietrze może spowodować uszkodzenie zarówno bagażnika, jak i sprzętu.

Producenci bagażników starają się również minimalizować ryzyko mniej drastycznych uszkodzeń rowerów w trakcie transportu, np. otarć ramy, stosując, jak w przypadku JustClick, miękkie, elastyczne wypełnienie uchwytów. Konstrukcja platformy Yakimy zapewnia również duże odległości między poszczególnymi rowerami oraz ich montaż na różnej wysokości, dzięki czemu unikamy ocierania się i zahaczania sprzętu o siebie podczas podróży. 

7. ZABEZPIECZENIE PRZED KRADZIEŻĄ  

Zakup bagażnika rowerowego montowanego na haku to niemały koszt. Kiedy zainstalujemy na nim nasze rowery, sumaryczna wartość ładunku może sięgać kilku- lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. By zapobiec jego utracie, producent wyposażył JustClick w podwójne zabezpieczenie przed kradzieżą – zamek przy głowicy montażowej na kuli hakachroni samą platformę, a zamki w ramionach mocujących stoją na straży bezpieczeństwa rowerów. 

8. OŚWIETLENIE, DODATKOWA TABLICA REJESTRACYJNA 

Bezpieczeństwo podróżowania z platformą rowerową na haku to także właściwe oznakowanie i oświetlenie.  

Yakima JustClick posiada kompletny zestaw świateł: światło pozycyjne, kierunkowskazy, podświetlenie tablicy rejestracyjnej, światło wsteczne i światło przeciwmgielne.

Standardem jest obecnie wyposażanie platform w złącze zasilające 13-pin. Aby wykorzystać wszystkie światła w platformie, również instalacja samochodu powinna przewidywać taką wersję zasilania. 

Nie zapominajmy o nałożonym w 2016 roku przez polskie prawo obowiązku posiadania dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Wniosek o jej wydanie możemy złożyć we właściwym wydziale komunikacji, wnosząc opłatę w wysokości ok. 54 zł. Czas oczekiwania może wynieść 3 do 5 dni, warto wziąć to pod uwagę, planując wakacyjne podróże.

JustClick_3_3qrt_eu.jpg

9. PRZENOSZENIE I PRZECHOWYWANIE  

Waga i wymiary platformy mają znaczenie nie tylko dla transportu rowerów, ale też dla samego jej przenoszenia i przechowywania. 

Yakima JustClick jest stosunkowo lekkim bagażnikiem, w wersji na 2 rowery waży 17,3 kg, w wersji na 3 rowery – 20,3 kg. Producent wyposażył platformę w zintegrowane kółka, dodatkowo usprawniające jej przemieszczanie. 

Opcja składania, minimalizująca gabaryty bagażnika, ułatwia przechowywanie, co jest istotne, zwłaszcza gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią w garażu. Po złożeniu oba modele JustClick zyskują wymiary średniej wielkości, płaskiej walizki (101 x 78 x 29 cm), którą swobodnie możemy schować do bagażnika samochodu. To dodatkowy atut, jeśli martwimy się o bezpieczeństwo platformy na haku w czasie postoju samochodu na parkingu. Przechowywanie ułatwiają również sprzedawane osobno akcesoria – pokrowiec oraz zestaw do mocowania bagażnika na ścianie. 

10. JAKOŚĆ

Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie platformy rowerowej na hak, warto wybrać produkt dobrej jakości, wyprodukowany przez sprawdzonego producenta. Jakość komponentów, solidność i estetyka wykonanie, atesty i gwarancja – sprawdźmy upatrzony model pod każdym względem, aby służył nam niezawodnie przez lata.

Wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych firma Yakima (wcześniej funkcjonująca pod nazwą Whispbar), choć wciąż mało znana na europejskim rynku od latnależy do liderów branży. Wytrzymałość platformy JustClick testowana była przez producenta na rollercoasterze, możemy być więc pewni, że zda egzamin również podczas konwencjonalnego użytkowania na naszych drogach. 

Bagażnikspełnia normę City Crash, posiada certyfikat TÜV, a okres gwarancyjny wynosi 5 lat.

YAK_European_Summer_15.jpg

KILKA UWAG NA ZAKOŃCZENIE 

Do jazdy z platformą rowerową na haku holowniczym trzeba się przyzwyczaić, zachowując szczególną ostrożność przy manewrach podczas parkowania i przejeżdżania przez tzw. spowalniacze i krawężniki. Przy pełnym obciążeniu samochodu bagażami, rowerami, z 4 osobami na pokładzie, tył samochodu na pewno się obniży. Samochód z pełnym załadunkiem jest też dłuższy niż zazwyczaj, w dodatku platforma zależnie od zastosowanej wiązki może zakłócić funkcjonowanie tylnych czujników parkowania i kamery cofania, co mniej doświadczonym kierowcom może z początku przysparzać trudności. Sama jazda nie nastręcza już żadnych problemów – obecność rowerów z tyłu samochodu jest praktycznie niezauważalna. 

Podróżując z platformą, należy pamiętać o ograniczeniu prędkości do 130 km/h i zawsze dostosowywać ją do panujących warunków.

W perspektywie dłuższych wakacyjnych wyjazdów warto podkreślić, że platforma daje możliwość transportu rowerów bez ograniczania cennej przestrzeni bagażowej – ładujemy na nią sprzęt, mając nadal do dyspozycji miejsce w bagażniku oraz opcję montażu boxa na dachu.

Jeśli więc tylko posiadamy odpowiedni budżet, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. W poszukiwaniu idealnego dla naszych potrzeb modelu kierujmy się jednak nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością, za którą idzie bezpieczeństwo – naszych rowerów, samochodu i użytkowników dróg.  


Komentarze