Jak przechowywać i konserwować łańcuchy śniegowe

Porady

Zima powoli odpuszcza i większość z nas zimowe wypady w góry ma już za sobą. Zabezpieczając na okres letni zimowy sprzęt sportowy, warto zadbać także o swoje łańcuchy śniegowe, tak aby służyły nam przez długie lata.

infografika_marzec_blog.jpg

Po każdorazowym użyciu

Pamiętajmy, że o łańcuchy śniegowe należy zadbać po każdorazowym użyciu. Podobnie jak w przypadku sprzętu narciarskiego, który czyścimy ze śniegu, osuszamy i odstawiamy w suche miejsce, również łańcuchy śniegowe wymagają specjalnego traktowania.

Po ściągnięciu ich z koła, należy w miarę możliwości usunąć spomiędzy ogniw zalegający śnieg i lód. Po użyciu, oczyszczone łańcuchy można przewozić w oryginalnym opakowaniu, zadbawszy wcześniej o ich prawidłowe ułożenie, niemniej rekomendujemy pozostawienie ich luzem. W takim przypadku na pewno nie zapomnimy wyciągnąć ich z samochodu i osuszyć. Unikajmy jednocześnie sytuacji, w których łańcuchy leżą poplątane i przygniecione innym sprzętem. Po dojechaniu do domu, łańcuchy należy bezwzględnie wyciągnąć z pudełka, przemyć w ciepłej wodzie, pozostawić do całkowitego wysuszenia, a następnie prawidłowo włożyć do opakowania w celu przechowania ich do kolejnego użycia.

Więcej na temat prawidłowego używania łańcuchów śniegowych oraz ich montażu przeczytacie tu: Jak dobrać łańcuch śniegowy i na co zwrócić uwagę

Taurus_Pewag_5.jpg

Jak przechowywać łańcuchy śniegowe w sezonie letnim?

Osuszone, zabezpieczone w pudełku łańcuchy, powinniśmy przechowywać przez sezon letni w suchym miejscu. Unikajmy przede wszystkim zawilgoconych piwnic czy innych miejsc, w których wilgoć mogłaby spowodować korozję stalowych elementów.

Czy łańcuchy śniegowe, które nie były używane, również należy konserwować?

O ile prawidłowo obchodziliśmy się z łańcuchami śniegowymi po każdorazowym użyciu oraz przechowywane były w suchym miejscu, nie ma potrzeby specjalnie przygotowywać ich do kolejnego sezonu.

Producent nie rekomenduje też żadnych środków konserwujących czy smarów. Bieżące dbanie o łańcuchy, zagwarantuje nam ich użyteczność przez długie lata.

Skorodowane łańcuchy śniegowe

Może się zdarzyć, że zapomnieliśmy wystarczająco osuszyć i zabezpieczyć nasze łańcuchy przeciwśnieżne i w wyniku zawilgocenia pokryła je korozja. W takim wypadku należy możliwie najdokładniej je wyczyścić i można pokusić się o użycie impregnatu antykorozyjnego. Pamiętajmy jednocześnie, że użycie smarów wpłynie negatywnie na komfort ich późniejszego zakładania.

Zdjecie_ilustracyjne_03_mat._pras..jpg

Data przydatności łańcuchów

Łańcuchy śniegowe nie posiadają tzw. „daty przydatności do użytkowania”. Sam producent zapewnia, że o ile łańcuchy były użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz instrukcją użytkowania, będą służyły nam dożywotnio.

Chcąc równomiernie eksploatować nasze łańcuchy śniegowe, w każdym kolejnym sezonie zakładajmy łańcuch na drugą stronę, tam gdzie ślady na ogniwach wskazują na mniejsze zużycie.

W przypadku natomiast rażących błędów w użytkowaniu, jak np. jazda po lodzie lub asfalcie, czy też gwałtowne ruszanie i zatrzymywanie się, a także przekraczanie dozwolonej prędkości 50 km/h, może okazać się, że łańcuchy nie będą nadawały się do kolejnego założenia na koła już po pierwszym użytkowaniu.

Pamiętajmy więc o bezpieczeństwie swoim oraz podróżujących z nami pasażerów oraz dbajmy o sprzęt, który ma nam to bezpieczeństwo zagwarantować.

Warto również rozważyć opcje wypożyczenia łańcuchów lub też skorzystanie z niezwykle praktycznej opcji zakupu dopiero w momencie ich użycia


Komentarze