Zakup i użytkowanie boxa dachowego – na co warto zwracać uwagę?

Wiadomości i wydarzenia

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych modeli boxów dachowych. Wybierając bagażnik tego rodzaju, dobrze jest pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Podobnie jest z samym użytkowaniem boxa, które w pewien sposób zmienia warunki jazdy. O czym zatem warto wiedzieć przy zakupie i użytkowaniu boxa dachowego?

Zakup_i_uzytkowanie_boxa_dachowego_-_zdjecie_ilustracyjne_01.jpg

Decydując się na zakup boxa dachowego, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Także podczas samego korzystania z bagażnika trzeba zwrócić uwagę na pewne zmiany i limity.

Przemyślany zakup boxa dachowego

Boxy dachowe należą do najbardziej popularnych sposobów na przewóz dodatkowego ładunku. Za ich pomocą można transportować rzeczy ważące z reguły do 50-75 kg.

Jedną z kluczowych kwestii, które warto brać pod uwagę, jest sprawa bezpieczeństwa. Dobrze jest więc sprawdzić markę danego producenta oraz to, czy bagażnik ma odpowiednie atesty/certyfikaty potwierdzające spełnianie unijnych norm bezpieczeństwa. Ważne są też właściwości aerodynamiczne konstrukcji, które mają bezpośredni wpływ na opór powietrza w trakcie jazdy samochodem.

Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli boxów – ich ceny zależą przed wszystkim od wielkości, ładowności, sposobu otwierania oraz mechanizmów zabezpieczających przed kradzieżą. Trzeba też pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniego bagażnika bazowego, na którym zamontowany zostanie box dachowy. To oznacza także dodatkowy koszt.

Zakup_i_uzytkowanie_boxa_dachowego_-_zdjecie_ilustracyjne_02.jpg

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie boxa dachowego przede wszystkim warto dokładnie ocenić swoje potrzeby. Jeżeli np. taki bagażnik będzie potrzebny stosunkowo często, to zakup najlepiej potraktować jako inwestycję o długofalowym charakterze. Jeżeli jednak z boxa korzystać będziemy np. raz na rok, to można rozważyć wypożyczenie sprzętu.

Prawidłowe użytkowanie boxa dachowego

Używając tego typu bagażnika, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bagaże należy wkładać do boxa w bezpiecznym miejscu (np. na podjeździe przed garażem), a optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie i postępowanie zgodnie z instrukcją – w tym kontekście szczególnie istotne jest sprawdzenie przed wyjazdem, czy box dachowy jest odpowiednio zamknięty.

Umieszczone w boxie przedmioty powinny być natomiast odpowiednio ułożone – zasada jest taka, że najcięższe rzeczy powinny znajdować się w centralnej części bagażnika, by udało się zachować optymalny środek ciężkości.

Zakup_i_uzytkowanie_boxa_dachowego_-_zdjecie_ilustracyjne_03.jpg

Korzystanie z boxa wymaga ponadto przestrzegania limitów dotyczących maksymalnego obciążenia. Producenci samochodów dokładnie określają maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu, a w praktyce trzeba brać pod uwagę nie tylko wagę boxa i umieszczonych w nim bagaży, ale też wagę bagażnika dachowego. Tak samo trzeba zwracać uwagę na limity obciążeń dla bagażnika bazowego oraz samego boxa.

Jazda z zamontowanym na dachu boxem dachowym ma również pewien wpływ na warunki jazdy. Wpływają na nie zarówno kształt, jak i ciężar bagażnika. Polskie prawo nie ogranicza prędkości jazdy z boxem, ale producenci zalecają, aby w takiej sytuacji prędkość nie przekraczała 130 km/h.


Komentarze