"Odkrywcy Taurus" - Na rowerowym szlaku, Zalew Mietkowski i Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy

Wyprawy Odkrywców Taurus

15 stopni na plusie, 15 listopada i 15 minut na pakowanie… Jeden z ostatnich ciepłych listopadowych weekendów zachęcił naszą Odkrywczynię – Olę do spontanicznej wycieczki na Dolny Śląsk.

15 minut na spakowanie całej rodziny wraz z rowerowym ekwipunkiem na całodniową wycieczkę? Brzmi jak mission impossible, ale nasi Odkrywcy co rusz pozytywnie nas zaskakują. Wygląda na to, że przepiękne krajobrazy, które obiecuje polska złota jesień sprawiły, że buzująca w ciele dopamina pomogła realizować spontaniczne pomysły na rowerowe pasje Oli i jej Rodziny.

15 stopni, 15 listopada, 15 minut.

Jest myśl... 15 stopni, 15 listopada... Idealna pogoda na wycieczkę rowerową. No i w 15 minut spakowane dwukołowce na dachowych bagażnikach samochodu. Całe szczęście, że bagażniki rowerowe na dach są tak proste i intuicyjne w obsłudze. Dzięki nim rowery na dachu auta lądują raz-dwa. Potem już wystarczy wsiąść do samochodu i wypatrywać celu podróży. Tym razem na celowniku znalazł się Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy i Zalew Mietkowski.”

ow-5.jpg

Największe jezioro na Dolnym Śląsku – Zalew Mietkowski.

Zalew ten, nazywany czasem też Jeziorem Domanickim, jest największym jeziorem w województwie dolnośląskim, zajmuje powierzchnię 9.2 km kwadratowego. Został utworzony z pomocą zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie. Jednym z głównych zadań, jakie ma spełniać zbiornik jest polepszenie warunków żeglugowych na Odrze w okresach niskich stanów wód.

Zalew ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Dolnego Śląska. Z uwagi na dużą powierzchnię daje mieszkańcom namiastkę morza, gdyż w Borzygniewie jakiś czas temu powstała plaża. Do jej „budowy” wykorzystano aż 4 tysiące ton ziemi i gliny oraz 500 ton piasku. Dzięki temu odwiedzający to miejsce mogą korzystać z dodatkowych 1000 metrów kwadratowych plaży.

Latem Zalew Mietkowski służy aktywnemu wypoczynkowi. Tu można plażować (opcja na leniucha lecz także pływać i uprawiać sporty wodne (opcja dla tych co w miejscu nie usiedzą. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu: łódek i rowerów wodnych.”

Zalew Mietkowski w Dolinie Bystrzycy – jak dojechać?

Można do niego dotrzeć jadąc ok. 25 km na południowy-zachód od granicy Wrocławia. Prace nad powstaniem zalewu zaczęły się w 1974 roku i trwały aż 12 lat. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Park Doliny Bystrzycy łączy zaś dobrze zachowane tereny leśne w Sudetach z Doliną Odry. Bystrzyca to jeden z najważniejszych lewobrzeżnych dopływów Odry. Jej źródła znajdują się na wysokości 620 m n.p.m. w Górach Kamiennych, niedaleko granicy z Czechami.

Bystrzyca wije się wśród bujnej zieleni. Zachowała malowniczy, miejscami dziki wygląd. Słońce, woda, zieleń i spokój – w niektórych miejscach można się poczuć jak na wakacjach. Tymczasem, z centrum Wrocławia nad Bystrzycę, na przykład do Jarnołtowa, jest tylko kilkanaście kilometrów. Są tam ruiny zabytkowego młyna, drewniany mostek przez rzekę i otwiera się widok na rozległe łąki i lasy.

ow-7.jpg

Rowerem po Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy – opis tras rowerowych.

Tereny w pobliżu Bystrzycy to doskonałe miejsce na rowerowe wycieczki. Najdłuższa trasa rowerowa – pętla z Jarnołtowa do Zalewu Mietkowskiego i z powrotem – liczy 85 km.

O wiele krótsza, co nie znaczy, że gorsza jest trasa „Siedmioma mostami Bystrzycy”, prowadząca z Jarnołtowa do Kątów Wrocławskich – to tylko 16 km w jedną stronę, a oferuje piękne widoki. Jest poprowadzona tak, by prowadzić przez najbardziej malownicze mostki i kładki nad rzeką.

Pozostaje jeszcze trasa „Pałacowa” o długości 35 km. Ma swój początek (albo koniec) przy stacji kolejowej w Sadowicach. Po drodze można zobaczyć m.in. odrestaurowany pałac w Krobielowicach. Dolina Bystrzycy słynie z pokaźnej ilości pałaców.

Planując rowerowe zapasy napojów i przekąsek warto wiedzieć, że w każdej z miejscowości w okolicy znajduje się sklep spożywczy. W Skałce można zjeść pyszne pstrągi, a w Małkowicach znajduje się drewniana wiata, położona tuż obok rzeki i niewielkiego mostu, która jest świetnym miejscem na odpoczynek w trakcie wycieczki.

ow-4.jpg

Obserwacja ptaków nad Zalewem Mietkowskim.

Powyższe informacje pomogą zaplanować wycieczki w okolicach Doliny Bystrzycy. Naszym celem wyprawy było objechanie zalewu Mietkowskiego dookoła. Niestety, ciepła i słoneczna pogoda, jako zapowiedź aktywnego rowerowego wypoczynku, spłatała nam figla…Wysoki poziom wody zalał wokół jeziora wszystkie plaże i ścieżki, którymi planowo mieliśmy pokonać trasę.

Nie zniechęciło to nas, bo Mietków i jego okolica to prawdziwy port lotniczy ptaków. A było co podziwiać! Jest jednym z ważniejszych miejsc na Dolnym Śląsku, tu przecinają się szlaki migracji dużych ptaków wędrownych. To m.in. kaczki i gęsi. Jak dobrze, że lornetka to jeden z głównych elementów wyposażenia naszego odkrywczego plecaka, bo było co ścigać wzrokiem po niebie, w szuwarach oraz na pobliskich wysepkach.”

ow-3.jpg

Chronione gatunki ptaków zasiedlających tereny Zalewu Mietkowskiego.

Nad terenach brzegu Zalewu Mietkowskiego stwierdzono występowanie czterech gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Polska czerwona księga zwierząt to rejestr zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski. Została stworzona na wzór międzynarodowej Czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Zawiera listę ginących gatunków zwierząt z dokładnym ich opisem i mapami rozmieszczenia. Określa także stopień zagrożenia poszczególnych gatunków, rzadkość ich występowania oraz stosowane i proponowane sposoby ochrony.

Rozporządzeniem Ministra Środowiska na terenie Zalewu Mietkowskiego został wyznaczony obszar specjalnej ochrony ptaków. Swoje lęgi odbywają tu ohar, mewa czarnogłowa, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna i sieweczka rzeczna. Na Jeziorze Mietkowskim odpoczywają w okresie wędrówek gęsi zbożowe, których stada dochodzą nawet do 64 500 osobników. Ta liczba robi wrażenie.

ow-6.jpg

Zachód słońca nad Doliną Bystrzycy.

Po udanej wycieczce, okraszonej ciekawymi obserwacjami ornitologicznymi, udaliśmy się w kierunku Mariny Mietków, by podziwiać cudowny zachód słońca i piękne krajobrazy Sudetów. Było bajecznie! Zatem akumulatory doładowane, odporność wzmocniona, a i oczy wypoczęte przed kolejnym tygodniem nauki zdalnej. Oby kolejny listopadowy weekend był tak samo ciepły jak ten, który właśnie się skończył. Dolina Bystrzycy i Zalew Mietkowski to piękne i niedoceniane rejony. Serdecznie polecam to miejsce do aktywnego wypoczynku i podziwiania przyrody. Z pewnością tu jeszcze wrócimy.

Trzymajcie się zdrowo!”.

Ola z Rodziną.

 

*Dane statystyczne i geograficzne pochodzą z Wikipedia.org


Komentarze