Historia

Przedsiębiorstwo zostało założone w maju 1986 roku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Marek Senczek. Plan rozpoczęcia działalności powstał na gruncie jednej, dosyć nietypowej jak na owe czasy, idei – wyjazdu samochodem do odległych Włoch, by popływać tam na desce windsurfingowej…

Początki (1986-1989)

Od samego początku profil działalności odnosił się do transportu, a konkretnie bagażników dachowych – TAURUS to bowiem pierwsza polska firma tworząca bagażniki składające się z osobnych belek bazowych oraz wymiennych przystawek, służących m.in. do transportu rowerów, nart czy boxów dachowych.

Pierwszy duży produkt – uchwyt do przewozu roweru na dachu samochodu – okazał się eksportowym hitem. Kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych, głównie do Niemiec, egzemplarzy pozwoliło firmie pewnie stanąć na nogach.

Czas rozwoju  (lata 1990-1999)

Kolejna dekada to intensywny rozwój przedsiębiorstwa. Poza produkcją bagażników, firma wprowadzała do kraju także produkty zagraniczne. Na początku lat 90. TAURUS rozpoczął ścisłą współpracę z firmami FAPA i MENABO, których bagażniki następnie importował do nadwiślańskiego kraju. Od 1993 r. w ofercie znajdują się też łańcuchy przeciwśniegowe – początkowo tylko marki SIMAKA.

Jednym z ważniejszym momentów było nawiązanie w 1995 r. partnerstwa ze szwedzką firmą THULE, wcześniej praktycznie w Polsce nieznaną, a będącą światowym liderem branży. TAURUS z dużym powodzeniem wprowadził produkty tej marki na rodzimy rynek i jest obecnie jej największym partnerem w Polsce.

Równocześnie stale rozbudowywana była – w oparciu głównie o sklepy specjalistyczne – sieć sprzedaży.

Co ciekawe, w latach 90. TAURUS zajmował się także produkcją i sprzedażą innych, niekojarzonych obecnie z marką artykułów, w tym m.in. głośników, listw ochronnych oraz stolików stolarskich.

Nowe wyzwania (2000-…)

Z początkiem nowego wieku firma zwróciła się w kierunku wschodnim, podejmując się bezpośredniego importu łańcuchów śniegowych i akcesoriów z Chin. Tam też przeniesiono część produkcji.

Kolejną cezurą jest rok 2006, kiedy to TAURUS rozpoczął intensywną współpracę z firmami AURILIS (import bagażników dachowych) oraz WEISSENFELLS (import łańcuchów śniegowych). Dwa lata później partnerem firmy TAURUS zostało włoskie przedsiębiorstwo CAM, czyli jeden z najpoważniejszych graczy na włoskim rynku bagażników.

Następnym ważnym punktem w życiu firmy był rok 2012. W czerwcu przeniesiono się do nowej siedziby w Mikołowie (Górny Śląsk) – nowoczesnego centrum na miarę XXI wieku. Nowe biura i magazyny pozwoliły usprawnić obsługę klientów. Wcześniej otwarto filię w Warszawie.

Także rok 2013 przyniósł wiele nowości, tym jednak razem stricte produktowych. Przedstawiono światu m.in. sygnowane własnym logo uchwyty do przewozu rowerów (seria BikeUp), nart (seria SnowUp) oraz boxy dachowe (nowa generacja serii Xtreme).

W rok 2014 TAURUS wszedł pewnym krokiem, wkraczając mocno w branżę rowerową. Na mocy porozumienia z niemiecką firmą KREIDLER – znanym w zachodniej Europie producentem rowerów i rowerów elektrycznych, TAURUS wprowadził do Polski jednoślady tej mającej już ponad 100 lat tradycji marki.

Z początkiem 2015 r. przedsiębiorstwo zostało również dystrybutorem rowerów szwajcarskiej firmy BMC, która jest jednym z wiodących – pod względem innowacji i stosowanych technologii – producentów na świecie.