Przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych w Europie

Informacje prasowe

W niektórych krajach koniecznością jest założenie na koła łańcuchów śniegowych. Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, podczas planowania zimowego urlopu warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w krajach europejskich. W artykule znajdują się informacje szczególnie przydatne dla kierowców podróżujących m.in. po rejonach górskich.

taurus-artykul-ekspercki-lancuchy_przepisy_prawne-infografika-1920x4000-01-10.12.19.jpg

Przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych w Polsce

Na terenie Polski regulacje prawne zezwalają używania łańcuchów śniegowych kiedy wymagają tego warunki pogodowe. Oczywiście dotyczy to tylko trudnych warunków drogowych, a więc pokrycia jezdni warstwą śniegu lub lodu. Należy pamiętać, że aby uniknąć utknięcia w zaspie śniegu lub na oblodzonej drodze należy odpowiednio wcześniej dokonać montażu łańcuchów.

Po założeniu łańcuchów na koła pamiętajmy o delikatnym ruszaniu. Łańcuch potrzebuje odpowiednio ułożyć się na oponie zanim osiągnie pełną funkcjonalność. Dotyczy to w szczególności łańcuchów z mechanizmem samonapinania. Gwałtowne ruszenie, mimo prawidłowego montażu, może spowodować zrzucenie łańcucha z koła, a nawet uszkodzenie pojazdu.

Dodatkowo po specjalnie oznakowanych drogach ( nakaz używania łańcuchów „przeciwpoślizgowych” (C-18) ) należy poruszać się z łańcuchami założonymi na opony co najmniej dwóch kół napędowych.

Z założonymi łańcuchami nie wolno jeździć po asfalcie, znacząco zmniejsza to komfort jazdy prowadzi do szybszego zużycia opon, może doprowadzić do zerwania łańcuchów, a ponadto grozi mandatem karnym.

Zerwany łańcuch może spowodować znaczne uszkodzenia pojazdu lub trwale go unieruchomić. Należy jeździć umiarkowanie i płynnie, bez gwałtownych przyspieszeń czy też hamowań.

"W Polsce przepisy drogowe w odniesieniu do wyposażenia zimowego są raczej liberalne, co związane jest oczywiście także z warunkami klimatycznymi. Jeżeli chodzi konkretnie o łańcuchy śniegowe, to ich stosowanie wymagane jest tylko na niektórych terenach. Kierowców informują o tym odpowiednie znaki drogowe. Często wymóg jest skierowany jedynie do części pojazdów, np. ciężarówek, co jest komunikowane dodatkowym oznakowaniem"

– tłumaczy Michał Senczek, ekspert polskiej firmy Taurus, będącej jednym z największych w kraju producentów i dystrybutorów łańcuchów zimowych.

Lancuchy-zimowe-mat.-pras..jpg

Przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych w Europie

Oprócz Holandii, gdzie stosowanie łańcuchów śniegowych zostało zakazane prawnie, w każdym pozostałym kraju stosowanie jest dozwolone lub obowiązkowe.

Państwa - w których posiadanie łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu jest obowiązkowe:

 

W niektórych przypadkach (m.in. Austria lub Czechy) posiadanie łańcuchów na wyposażeniu pojazdu jest konieczne. Za granicą łańcuchy są akceptowane wyłącznie na nawierzchni ośnieżonej lub pokrytej lodem.

Jak tłumaczy ekspert Taurusa, to właśnie przepisy obowiązujące w Austrii są obecnie chyba najbardziej skomplikowane. Tutaj obowiązek posiadania łańcuchów mają pojazdy o masie powyżej 3,5 tony, których kierowcy muszą posiadać na wyposażeniu taki sprzęt między 1 listopada a 15 marca. W Austrii kierowcy muszą również bacznie uważać, z jakich łańcuchów korzystają. Właściciele samochodów ciężarowych powinni być wyposażeni w łańcuchy spełniające austriacką normę Ö-Norm 5119. W przypadku samochodów osobowych obowiązuje z kolei Ö-Norm 5117. Kolejny rodzaj łańcuchów (standardy Ö-Norm 5121), czyli łańcuchy tekstylne (tzw. skarpetki), nie jest dozwolony do stosowania na drogach, na których wymagane jest używanie łańcuchów dwóch wspomnianych wyżej kategorii.

"W pozostałych państwach przepisy są nieco mniej rygorystyczne, choć i tak mają swoją specyfikę. Przykładowo, we Włoszech w okresie pomiędzy połową listopada a połową marca obowiązkowo trzeba używać opon zimowych, ale jeśli na danym terenie założymy łańcuchy, to wtedy są one traktowane jako zastępstwo opon zimowych"

– podsumowuje ekspert Taurusa.

W pozostałych krajach ( m.in. Francja, Niemcy ) Posiadanie łańcuchów na wyposażeniu pojazdu nie jest obowiązkowe, wymagane jest jednak użycie łańcuchów śniegowych w wybranych miejscach, oznaczonych stosownymi znakami drogowymi. Obowiązek ten szczególnie dotyczy terenów górskich.

Sprawdź polecane łańcuchy śniegowe:

Lub skorzystaj z naszego konfiguratora łańcuchów, dzięki któremu w łatwy sposób dobierzesz odpowiednie łańcuchy do Twojego samochodu, sprawdź na łańcuchy.pl

Pamiętaj również o akcji "Nie wiąż się z łańcuchem" w której zgodnie z założeniami, łańcuchy śniegowe można wypożyczyć z opcją zakupu. Użycie łańcuchów równa się z zakupem, ale w innym przypadku można po urlopie oddać nieużywane łańcuchy i zapłacić tylko za ich wypożyczenie.


Komentarze