Sposoby przewozu sprzętu narciarskiego

Informacje prasowe

Ferie lub urlop – istnieje wiele okazji do przewożenia sprzętu, jeśli nie mieści się on w bagażniku, poznaj 3 rozwiązania do bezpiecznego oraz komfortowego przewozu sprzętu narciarskiego na zewnątrz pojazdu.

infografika_rozmiar_blog.jpg

 

Wewnątrz czy na zewnątrz pojazdu?

Istnieje zdecydowanie więcej zalet przewozu sprzętu narciarskiego na zewnątrz pojazdu. Decydując się na takie rozwiązanie zapewniamy komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie podróży.

Zwiększamy tym samym pojemność samochodu o dodatkową przestrzeń bagażową.

Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się przewozić sprzęt narciarski wewnątrz pojazdu, musimy brać pod uwagę:

Bezpieczeństwo:

Przewożąc sprzęt narciarski wewnątrz pojazdu, poza dedykowanym do tego pokrowcem, narażamy się na duże zagrożenie w przypadku kolizji lub gwałtownego hamowania.

W wielu krajach np. Austrii istnieją zaostrzone przepisy dotyczące przewozu sprzętu narciarskiego wewnątrz pojazdu, gdzie przewóz bez odpowiedniego zamocowania grozi mandatem. Zalecamy zatem nie tylko ze względnych prawnych, ale ze względu na bezpieczeństwo odpowiednio zabezpieczyć sprzęt.

Jak radzi Jacek Radosz, ekspert w firmie Taurus:

„Bezpieczeństwo mogą nam zapewnić np. specjalne pierścienie mocujące. Rzecz jasna, dobre zamocowanie to podstawa w każdym przypadku i o tym trzeba koniecznie pamiętać”

Komfort:

Dodatkowo, jeśli samochodem będziemy dojeżdżać codziennie na stok, chcąc spakować sprzęt do wnętrza naszego samochodu, każdego dnia będziemy musieli dokładnie czyścić narty lub deskę ze śniegu. Narażamy również pojazd na uszkodzenia, bowiem może się zdarzyć, że deska lub narty zniszczą lub przetną nam tapicerkę.

Thule_Motion_XT_LS_Salen_Landscape_7_629801.jpg

Sposoby przewozu sprzętu narciarskiego

1. Box dachowy

Zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza forma przewozu sprzętu zimowego.

Box dachowy montuje się na bagażniku bazowym. Mówiąc o zaletach przewozu sprzętu przy pomocy tego rozwiązania warto wspomnieć o przestrzeni. Dzięki boxowi dachowemu mamy możliwość przewozu pozostałych akcesoriów np. butów, kasków, kijków. Cały mokry oraz zabrudzony ekwipunek jest na zewnątrz samochodu, nie musimy się zatem martwić zabrudzeniami.

W porównaniu do uchwytów narciarskich, boxy są cichsze oraz bardziej aerodynamiczne, a sprzęt podczas podróży nie będzie narażony na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie jest to sprzęt tylko na zimę. Może on zostać również wykorzystany latem. Jedyną kwestią o której należy pamiętać przy wyborze boxa są jego gabaryty, które mogą mogą stanowić problem w przypadku niedostatecznej przestrzeni do jego przechowywania.

Mamy na to rozwiązanie, jeśli wyjazdy są sporadyczne, lub nie ma miejsca do przechowywania boxa poza sezonem, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni.

Pamiętaj!

Box powinien być dłuższy od nart o ok. 10 – 25 cm (w zależności od modelu) i mieć w środku pasy do spięcia nart i desek tak, żeby zapobiec ich przemieszczaniu się w trakcie podróży

Sprawdź Box dachowy Taurus Strike 440 lub Taurus Altro 500

Taurus_Strike_440_winter__Italy_8.jpg

Zalety:

Wady:

2. Uchwyty narciarskie

Jeśli planujesz niedaleki wyjazd i chciałbyś tanim kosztem przewieźć sprzęt narciarski, jest to idealny wybór.

Uchwyty narciarskie montuje się do relingów dachowych lub bagażnika bazowego. Cena bestsellerowego modelu np. Taurus Snow Up zaczyna się już od 245zł. Na pewno inną zaletą wyboru uchwytów narciarskich jest łatwość w ich przechowywaniu, bez problemu zmieszczą się w garażu, piwnicy lub na strychu.

Decydując się na uchwyty narciarskie miejmy świadomość, że podczas transportu sprzęt jest narażony na sól, błoto, wilgoć. Uchwyty narciarskie stwarzają również spory opór powietrza, pamiętajmy więc o prawidłowym montowaniu samych nart – tyłem do kierunku jazdy, by opór powietrza był mniejszy a ryzyko rozluźnienia uchwytów mocujących zminimalizowane. Zawsze przed jazdą i na każdym postoju należy sprawdzić, czy w mocowaniu nie ma żadnego luzu.

Warto dodać, że istnieje sporo rodzajów uchwytów, a im wyższy model tym większe wygłuszenie podczas podróży i zwiększone bezpieczeństwo zamontowanego sprzętu.

Sprawdź Uchwyt narciarski Taurus Snow Up lub Yakima Fat Cat Evo

taurus-snowup-fb-02-03.02.20.jpg

Zalety:

Wady:

3. Uchwyty magnetyczne

Najprostszy oraz najtańszy sposób przewożenia sprzętu narciarskiego, przeznaczone dla posiadaczy pojazdów o stalowych i gładkich dachach.

Bagażnik magnetyczny zamontujesz błyskawicznie. To najprostszy i najtańszy sposób przewożenia nart. W przeciwieństwie do uchwytów narciarskich - nie wymaga posiadania bagażnika bazowego.

Przy kupnie najlepiej wybrać produkt markowy oraz sprawdzony, zyskujemy tym samym gwarancję, że nie spadnie podczas hamowania lub dużych prędkości. Zanim zamontujemy uchwyty, dach samochodu należy odpowiednio przygotować: odśnieżyć, przetrzeć czystą szmatką i w miarę możliwości osuszyć. Pamiętajmy, że minimalny rozstaw między płytami uchwytów to 70 cm, tak żeby swobodnie zmieścić wiązania naszych nart czy desek snowboardowych.

Zasadnicza różnica między uchwytem magnetycznym a uchwytem narciarskim jest słaba ochrona przed kradzieżą. W przypadku uchwytów narciarskich mamy systemy pozwalające zabezpieczyć sprzęt przy pomocy kluczyka. Niestety łatwy montaż uchwytów magnetycznych oznacza równie łatwy demontaż. Należy pamiętać aby uchwyty każdorazowo demontować po powrocie ze stokui zakładać ponownie przed wyjazdem na narty. Ze względu na ochronę karoserii, nie zaleca się długotrwałego użytkowania uchwytów.

Sprawdź bagażnik magnetyczny Menabo

VIKING_2.jpg

Zalety:

Wady:

 


Komentarze