„Odkrywcy Taurus” - ALPS CHALLENGE - Szlakiem żywiołów część 2

Wyprawy Odkrywców Taurus

Zobacz część pierwszą

Challengefamily podąża szlakiem kolejnych przygód!

Iza, Wojtek i 9-letni Alexander, jako aktywna rodzina przemierzają Jeepem Wranglerem regiony Alp w poszukiwaniu następnego wyzwania.

Verdon-19.jpg

KANION VERDON - OBSERWACJE SĘPÓW PŁOWYCH

Kanion Verdon, najpiękniejszy kanion w Europie przyciąga od lat miłośników wspinaczki, trekkingu, kajakarstwa czy raftingu. Oferuje spektakularne widoki – połączenie pionowych wapiennych urwisk ze szmaragdowym nurtem rzeki Verdon.

To tutaj powstały słynne zdjęcia na pierwsze okładki czasopism wspinaczkowych, napędzające wyobraźnię wspinaczy na całym świecie. Verdon tym samym uchodzi za symbol nowej ery wspinaczkowej lat 80-tych XX wieku. Już to powoduje, że każdy szanujący się wspinacz powinien to miejsce odwiedzić.

Dodatkową atrakcją w ostatnich latach stał się powrót dzikich sępów w te rejony. Te majestatyczne ptaki o gigantycznej rozpiętości skrzydeł można obserwować z krawędzi kanionu. W dostojnym locie szybują one raz nad naszymi głowami, raz na wysokości naszych oczu, że ma się wrażenie, że wystarczy wyciągnąć rękę, by je dotknąć. Siedząc na skałach mogliśmy godzinami obserwować ten widowiskowy spektakl.

Verdon-37.jpg

LES CALANQUES - WSPINANIE NA LAZUROWYM WYBRZEŻU

Podróż przez Alpy prowadzi wprost na Lazurowe Wybrzeże, gdzie ten olbrzymi łańcuch górski ciągnący się przez obszar wielu krajów łagodnie kończy się na brzegu Morza Śródziemnego w pobliżu Nicei.

Trudno sobie wyobrazić, że właściwie całkiem niedaleko plaży znajdują się jeszcze trzytysięczniki Alp Nadmorskich.

Dalej na południe w okolicach Marsylii znajduje się niezwykłe miejsce – małe, malownicze zatoczki zwane „calanques”, których wapienne strome ściany i fiordy wżynające się w głąb lądu oferują nie tylko ciekawe krajobrazy ale przede wszystkim możliwość wspinaczki skalnej.

Tu postanowiliśmy ukoronować naszą podróż wzdłuż łańcucha Alp. Wspinaczka w Les Calanques wymaga jednak dobrej kondycji, ponieważ odkąd miejsce to objęto parkiem narodowym, łodzie dawniej transportujące wspinaczy bezpośrednio w zatoczki, obecnie mają zakaz wpływania do nich.

Specjalna lina oraz boje ostrzegawcze chronią dostępu do tego chronionego obszaru od strony morza. Pozostaje więc długa i mozolna droga pieszo, w skwarze przez zarośla i kręte ścieżki prowadząca do kanionu, który przechodzi w skalny fiord uwieńczony malowniczą plażą.

EnVau-wspinanie-29.jpg

W tych dobrych nastrojach ruszyliśmy na podbój skalnych dróg w zatoczce EnVau, gdzie największą atrakcją jest możliwość pływania i ochłody w morzu po każdej ukończonej drodze.

Nasza wyprawa pokazała nam jak ogromny obszar obejmują Alpy. Ten łańcuch górski stanowi z jednej strony gigantyczną barierę klimatyczną, kulturową a jednocześnie od stuleci przebiegają tędy szlaki wiodące przez górskie przełęcze, łączące ludzi i stanowiące świadectwo odwiecznego dążenia człowieka do szukania kontaktów z innymi społecznościami w celach wymiany handlowej jak i kulturowej.

Alpy dzisiaj to bogactwo nie tylko krajobrazowe, ale również miejsce, gdzie spotkamy ciekawe krajobrazy, formy kultury i niezwykłą umiejętność miejscowych społeczności w przystosowaniu się do górskich warunków.

EnVau-wspinanie-16.jpg

O CHALLENGE FAMILY

Dziecko to największy naturalny eksplorator – ODKRYWCA świata.

Projekt Challenge Family rozpoczęliśmy spontanicznie, gdy z naszym 5-letnim synkiem wyruszyliśmy na morska wyprawę kajakiem między wyspami archipelagu Kornatów na Adriatyku. Podczas dwunastu dni na morzu przebyliśmy 82 km napędzani siłą mięśni i wyobraźni. Ta ekspedycja na trwałe ukształtowała naszą rodzinę poprzez zetknięcie z nieokiełznanym żywiołem.

Wówczas zrodziło się motto: Co zobaczysz, zależy od tego JAK podróżujesz!

Podjęliśmy to wyzwanie. Całą naszą aktywność cechuje zetknięcie z dzikimi żywiołami: z górami, wodą, i przestrzenią na styku tych wymiarów. Naszymi historiami udowadniamy, że bycie rodzicem to początek największej przygody życia!

Odwiedź nasz fanpage oraz blog!

Wyprawa została realizowana w 2019 roku, a towarzyszyły nam dwa boxy dachowe marki Taurus Adventure!Komentarze